Prehrana

Ugostiteljstvo i turizam

Graditeljstvo

Tekstil

Osobne usluge

Obrada drva

Pekar

Pekar priprema različite vrste tijesta i od njega oblikuje kruh, peciva i ostale pekarske proizvode. Za upis u srednjoškolski obrazovni program pekar a,potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja.

Za obavljanje poslova pekara potrebno, je završiti srednje strukovno obrazovanje u trajanju od tri godine. Nakon završetka obrazovanja polaže se završni ispit i stječe se kvalifikacija za tržište rada. Pekarski posao zahtijeva odgovornost, samostalnost pri radu i iznad svega pedantnost, odnosno pridržavanje higijenskiih uvjeta predviđenih odgovarajućim propisima. Budući da proizvode prehrambene proizvode, pekari moraju redovito provjeravati svoje zdravstveno stanje.

Obrazovanje za ovo zanimanje provodi se i u okviru sustava obrazovanja odraslih u našoj školi.

Opis poslova

Pekar proizvodi kruh i peciva od brašna različitih žitarica (pšenica, raž, kukuruz, itd.) i ostalih sastojaka kao što su sol, voda, kvasac, i sl. Da bi ispekao kruh ili peciva, pekar najprije treba pripremiti smjesu od navedenih sastojaka pri čemu, uz pomoć pekarskih pomagala kontrolira sastav smjese i količinu svakog pojedinog sastojka. Slijedeći korak je ručno ili strojno miješanje i oblikovanje tijesta, a potom pekar vrši nadzor nad procesom dizanja tijesta prije, ali i za vrijeme pečenja.

Ovisno o vrsti kruha ili peciva, pekar određuje i regulira temperaturu i vrijeme pečenja, a prema potrebi dodaje ili oduzima paru prilikom pečenja. Po završetku pečenja, gotovi pekarski proizvodi se vade iz velikih peći uz pomoć specijalnih pekarskih lopata, slažu se u košare i prevoze do prodajnih mjesta. Hlađenje pekarskih proizvoda može se obavljati umjetno i prirodno, te je važno voditi računa o skladištenju gotovih proizvoda i samog brašna, kako se isti ne bi pokvarili.

pekar

Mogućnosti zapošljavanja

Pekari se mogu zapošljavati u većim industrijskim pogonima za proizvodnju kruha i peciva ili u manjim privatnim obrtima. Također, ako polože majstorski ispit pri Hrvatskoj obrtničkoj komori, mogu otvoriti i vlastiti pekarski obrt.

Znanja, vještine i poželjne osobine

Pekar proizvodi kruh i peciva od brašna različitih žitarica (pšenica, raž, kukuruz, itd.) i ostalih sastojaka kao što su sol, voda, kvasac, i sl. Da bi ispekao kruh ili peciva, pekar najprije treba pripremiti smjesu od navedenih sastojaka pri čemu, uz pomoć pekarskih pomagala kontrolira sastav smjese i količinu svakog pojedinog sastojka. Slijedeći korak je ručno ili strojno miješanje i oblikovanje tijesta, a potom pekar vrši nadzor nad procesom dizanja tijesta prije, ali i za vrijeme pečenja. Ovisno o vrsti kruha ili peciva, pekar određuje i regulira temperaturu i vrijeme pečenja, a prema potrebi dodaje ili oduzima paru prilikom pečenja. Po završetku pečenja, gotovi pekarski proizvodi se vade iz velikih peći uz pomoć specijalnih pekarskih lopata, slažu se u košare i prevoze do prodajnih mjesta. Hlađenje pekarskih proizvoda može se obavljati umjetno i prirodno, te je važno voditi računa o skladištenju gotovih proizvoda i samog brašna, kako se isti ne bi pokvarili.

Uvjeti rada

Pekari rade u većim ili manjim pogonima za proizvodnju kruha ili peciva. U radnim prostorima povećana je buka od strojeva, temperatura i vlažnost zraka su povišene, a zrak je zasićen sitnim česticama brašna. Podovi su klizavi od masnoće i taloga brašna. Pekarski posao je jedan od poslova koji se u većoj mjeri obavlja noću, iako pekari mogu raditi u različitim smjenama. Pekari mogu biti izloženi različitim opasnostima i mogućim ozljedama (alatima, pokretnim dijelovima strojeva), opeklinama (pečenje, grijanje tekućina i sl.) i udarcima pri transportu, stoga je potrebno biti vrlo pažljiv u radu i koristiti odgovarajuću zaštitnu opremu.

Rade uglavnom stojeći, uz povremeno hodanje i sagibanje tijela, a miješanje tijesta te ulaganje i vađenje kruha i peciva iz peći, kao i sortiranje u košare ili kutije, zahtijeva veći tjelesni napor.

Dok rade, pekari su obučeni u laganu bijelu radnu odjeću i kapu.

Uvjeti u kojima se odvija pekarska proizvodnja, pa i sami pekari, pod redovitim su sanitarno – higijenskim nadzorom.

Kontraindikacije za rad su: slabovidnost/sljepoća, nedostatak njuha, oštećenje okusa, kronični poremećaji koji onemogućuju uredno kognitivno i emocionalno funkcioniranje, teža oštećenja funkcije mišićno-koštanog i srčano-žilnog sustava, dišni poremećaji s težim oštećenjem funkcije pluća, teže oštećenje funkcije kože na otkrivenim dijelovima tijela, te utvrđena alergija na profesionalne alergene.

pekarski praktikum

Zašto upisati Obrtničko-tehničku školu

Zanimanja u našoj školi su tražena (deficitarna) zanimanja u RH i EU

O deficitarnim strukovnim zanimanjima mnogo se priča i najčešće vlada mišljenje kako ta zanimanja nitko ne želi upisati. Za neka zanimanja nude se stipendije kako bi se učenike potaknulo da ih upišu

Stipendije

Naši učenici do sada su primali stipendije za učenike obrtničkih zanimanja- izvori su različiti Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, MZO, poslodavci…

Mogućnost otvaranja obrta

Sam svoj šef, ne zvuči loše? Obrt je pravni oblik samostalnog i trajnog obavljanja dopuštenih gospodarskih djelatnosti; proizvodnje, prometa i pružanja usluga u cilju postizanja dohotka ili dobiti.

Mala početna ulaganja

Obrt je oblik kroz koji možete na jednostavan način realizirati svoje poslovanje, uz niske troškove i jednostavan postupak otvaranja. U obrt možete uključiti i članove obitelji bez dodatnih izdataka.

Mogućnost nastavka školovanja

Završetkom trogodišnjeg programa moguće je upisati četvrti stupanj i tako nastaviti školovanje pa čak i studirati, naročito upisom u neki od naših četverogodišnjih programa (modni tehničar; drvodjeljski tehničar-dizajner) i polaganja mature.

/*** Collapse the mobile menu ****/ Skip to content