Prehrana
Ugostiteljstvo i turizam
Graditeljstvo
Tekstil
Osobne usluge
Obrada drva
Stolar
Stolari izrađuju, ugrađuju, postavljaju, popravljaju i održavaju masivni namještaj i građevnu stolariju (prozore, vrata, stubišta, ograde, krovne nadstrešnice i dr.). Također, oblažu stropove i podove, te izrađuju pregradne stijene. Stolari mogu raditi i na restauraciji i rekonstrukciji namještaja, ili se baviti oplemenjivanjem namještaja furnirom i letvicama. Za upis u srednjoškolski obrazovni program stolara, potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja.
Za obavljanje poslova stolara ,potrebno je završiti srednje strukovno obrazovanje u trajanju od tri godine. Nakon završetka obrazovanja polaže se završni ispit i stječe se kvalifikacija za tržište rada. Za obavljanje zanimanja stolara, važno je poznavanje tehnoloških svojstava drveta i drvnih materijala, te vladanje osnovama tehničkog crtanja i čitanja građevinskih crteža.
Obrazovanje za ovo zanimanje provodi se i u okviru sustava obrazovanja odraslih u našoj školi.
Opis poslova
Stolari izrađuju, ugrađuju, postavljaju, popravljaju i održavaju masivni namještaj i građevnu stolariju (prozore, vrata, stubišta, ograde, krovne nadstrešnice i dr.). Također, oblažu stropove i podove, te izrađuju pregradne stijene. Stolari mogu raditi i na restauraciji i rekonstrukciji namještaja, ili se baviti oplemenjivanjem namještaja furnirom i letvicama.
Posao stolara počinje zaprimanjem narudžbe, potom slijedi izrada nacrta, narudžba svih potrebnim materijala kao što su drvo, različite ploče (furnirske, panel, iverice, vlaknatice i dr. ), materijali za površinsku obradu te različiti nedrvni materijali (lakovi, ljepila, boje, izbjeljivači, razrjeđivači, lazure, lužila, močila, brusna sredstva, staklo i dr.)
Nakon što pribavi sav potreban materijal, stolar treba izvršiti pripremu strojeva i alata koje će koristiti tijekom svog rada. Potom, na materijalu za obradu (drvene ploče, daske i letve) vrši potrebna mjerenja i skiciranja, nakon čega slijedi obrada materijala koja uključuje sljedeće aktivnosti: piljenje, blanjanje, izradu veza ili spojeva, glodanje, bušenje, dubljenje drva i izradu utora, žljebova i rupa, te struganje i brušenje. Kada je materijal obrađen, stolar vrši spajanje svih obrađenih dijelova i provodi završnu površinsku obradu koja uključuje uklanjanje viška ljepila, četkanje, izbjeljivanje, kitanje, močenje, nanošenje zaštitnih sredstava, lakiranje, brušenje laka i poliranje.
Nakon završne obrade, stolar ugrađuje ili postavlja gotov proizvod, primjerice građevnu stolariju, ormare, pregradne stijene, spuštene stropove, podove, te obloge zidova.
U svom radu stolar koristi sljedeće alate i strojeve: pile, blanjalice, glodalice, bušilice, tokarilice, preše, alate za mjerenje i crtanje, rašpu, strugač, dlijeto, kistove i valjke za nanošenje boja i lakova, i dr.
Mogućnosti zapošljavanja
Stolari se mogu zaposliti u industriji, graditeljstvu i obrtništvu. Zapošljavanje stolara moguće je u poduzećima koja se bave izradom mostova, krovnih i dr. konstrukcija, izradom namještaja, brodogradnjom. Stolari mogu raditi i na održavanju stambenih blokova, te u salonima namještaja kao serviseri. Ako polože majstorski ispit mogu otvoriti vlastiti obrt.
Stolari koji imaju vlastiti obrt, u skladu sa željama kupaca i njihovom narudžbom, samostalno rade ponudu koja podrazumijeva tehničku dokumentaciju o proizvodu, troškovnik odnosno cijenu proizvoda, uvjete i rokove za izradu i postavljanje odnosno ugradbu gotovog proizvoda, te način i uvjete plaćanja.
Znanja, vještine i poželjne osobine
Za obavljanje zanimanja stolara, važno je poznavanje tehnoloških svojstava drveta i drvnih materijala, te vladanje osnovama tehničkog crtanja i čitanja građevinskih crteža. Također je potrebno poznavati konstrukciju, rad i način uporabe strojeva i alata za obradu drva te primjenjivati propise o zaštiti na radu. Pri planiranju izrade proizvoda, važno je dobro računanje kako bi se vrlo precizno odredio volumen trupaca, veličina deformacije, količina i vrijednost potrebnog materijala, troškovi izrade proizvoda i cijena gotovog proizvoda, i sl. Velika je prednost poznavanje i aktivno korištenje računalnih programa za crtanje.
Za obavljanje zanimanja stolara, potreban je zdrav mišićno – koštani sustav budući da se uglavnom radi u stojećem položaju. Također je potrebna izrazita spretnost i snaga ruku, sposobnost predočavanja i razumijevanja prostornih odnosa i dobra koordinacija vida i pokreta. Zbog velike izloženosti prašini, važan je i zdrav dišni sustav.
Uvjeti rada
Posao se obavlja uglavnom u zatvorenim prostorima (tvorničke hale, obrtničke radionice), dok građevinski stolari rade i na otvorenom. Stolari su izloženi buci, prašini i opasnostima od ozljeda. Radi se uglavnom u stojećem položaju s učestalim saginjanjem. Stolari koji rade u industriji mogu, ovisno o opsegu i organizaciji posla, raditi u više smjena. Stolari obrtnici uglavnom sami određuju tempo rada.
Kontraindikacije za rad su: oštećenje funkcije vida, nedostatak stereovida, neraspoznavanje osnovnih boja, gluhoća i teže nagluhost u govornom području, oštećenja glasa i/ili govora koja utječu na komunikaciju. Teža oštećenja funkcije mišićno-koštanog sustava, dišni poremećaji s težim oštećenjem funkcije pluća, teža oštećenja funkcije srčano-žilnog sustava, teže oštećenje funkcije kože na otkrivenim dijelovima tijela, utvrđena alergija na profesionalne alergene, kronični poremećaji koji mogu dovesti do gubitka svijesti i/ili poremećaja ravnoteže, te kronični poremećaji koji znatno remete kognitivno, emocionalno i psihomotoričko funkcioniranje.
Zašto upisati Obrtničko-tehničku školu
Zanimanja u našoj školi su tražena (deficitarna) zanimanja u RH i EU
O deficitarnim strukovnim zanimanjima mnogo se priča i najčešće vlada mišljenje kako ta zanimanja nitko ne želi upisati. Za neka zanimanja nude se stipendije kako bi se učenike potaknulo da ih upišu
Stipendije
Naši učenici do sada su primali stipendije za učenike obrtničkih zanimanja- izvori su različiti Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, MZO, poslodavci…
Mogućnost otvaranja obrta
Sam svoj šef, ne zvuči loše? Obrt je pravni oblik samostalnog i trajnog obavljanja dopuštenih gospodarskih djelatnosti; proizvodnje, prometa i pružanja usluga u cilju postizanja dohotka ili dobiti.
Mala početna ulaganja
Obrt je oblik kroz koji možete na jednostavan način realizirati svoje poslovanje, uz niske troškove i jednostavan postupak otvaranja. U obrt možete uključiti i članove obitelji bez dodatnih izdataka.
Mogućnost nastavka školovanja
Završetkom trogodišnjeg programa moguće je upisati četvrti stupanj i tako nastaviti školovanje pa čak i studirati, naročito upisom u neki od naših četverogodišnjih programa (modni tehničar; drvodjeljski tehničar-dizajner) i polaganja mature.