Prehrana
Ugostiteljstvo i turizam
Graditeljstvo
Tekstil
Osobne usluge
Obrada drva
Frizer
Frizer pruža usluge oblikovanja i njege kose te uređivanja brade i brkova klijenata. Frizer njeguje i uređuje kosu klijenata kroz sljedeće postupke: pranje, šišanje, bojanje, kovrčanje i oblikovanje. Prije početka tretmana, frizer se s klijentom dogovara o željenoj frizuri. Za upis u srednjoškolski obrazovni program frizera, potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja.
Za obavljanje poslova frizera potrebno je završiti srednje strukovno obrazovanje u trajanju od tri godine. Nakon završetka obrazovanja polaže se završni ispit i stječe se kvalifikacija za tržište rada. Frizeri trebaju biti kreativni, s izraženim smislom za estetiku te nadalje vrlo komunikativni, strpljivi i ljubazni s klijentima.
Obrazovanje za ovo zanimanje provodi se i u okviru sustava obrazovanja odraslih u našoj školi.
Opis poslova
Frizer njeguje i uređuje kosu klijenata kroz sljedeće postupke: pranje, šišanje, bojanje, kovrčanje i oblikovanje. Prije početka tretmana, frizer se s klijentom dogovara o željenoj frizuri.
Prvi korak je pranje kose i vlasišta, šamponiranjem i masažom. Zatim slijedi ispiranje i njega kose zaštitnim regenerativnim preparatima koji odgovaraju vrsti i kvaliteti kose. Ako klijent želi šišanje, frizer odgovarajućim priborom, a u skladu s željama klijenta skraćuje i oblikuje željenu frizuru.
Prilikom bojenja kose, frizer priprema kemikalije za bojenje.Pripremljenu boju ravnomjerno nanosi na kosu i određuje vrijeme držanja boje na kosi.
Kad kovrčaju kosu, frizeri u skladu sa željama klijenta, biraju vrstu i veličinu uvijača, nanose ondulacijsku kemikaliju i određuju vrijeme koje je potrebno da bi se postigao željeni efekt. Kosa se potom ispire i slijedi njeno oblikovanje. Frizeri izrađuju i perike te umetke za kosu.
Ponekad frizeri muškarcima šišaju ili briju bradu ili brkove. Frizeri također pružaju usluge bojanja trepavica i obrva, a ponekad i dekorativnog šminkanja.
Mogućnosti zapošljavanja
Frizeri se uglavnom zapošljavaju u frizerskim salonima. Međutim, mogu se zapošljavati i na televiziji, kazalištu ili filmu.
Frizeri mogu otvoriti vlastiti frizerski salon nakon tri godine rada u struci i položenog majstorskog ispita. Majstorski ispit polaže se pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Znanja, vještine i poželjne osobine
Poželjne osobine za zanimanje frizer: komunikativnost, urednost, kreativnost, osjećaj za boje i oblike, spretnost ruku, izraženi smisao za estetiku te strpljivost i ljubaznost s klijentima.
Stručni sadržaji koje frizeri upoznaju: organizacija i opremljenost frizerskog salona, šišanje i oblikovanje frizura, građa kože, kose, sirovine za pripravu preparata, sredstva za pranje, sredstva za njegu, kemijski procesi na kosi i slično, estetika i moda.
Frizer mora neprestano pratiti novosti i modne trendove u frizerskoj djelatnosti u zemlji i inozemstvu, te poštivati higijensko-sanitarne i tehničke propise za siguran rad i očuvanje okoliša.
Uvjeti rada
Frizer obavlja posao u zatvorenom prostoru, u dobrim klimatskim uvjetima. Posao frizera prilično je naporan, budući da se podrazumijeva spretnost, preciznost i brzina rada ruku i prstiju, vidni napor te rad u stojećem položaju.
Ritam rada frizera je prilično nepredvidljiv jer je vezan za dolazak klijenta i konkretne zadatke, a brzina rada podređena je zahtjevima klijenta odnosno postupcima koje je potrebno provesti i koji zahtijevaju veliku strpljivost i preciznost. Frizeri najčešće rade u smjenama, a često i vikendima.
Posao frizera ne mogu obavljati osobe koje imaju oštećenja koštano – mišićnog, krvožilnog i dišnog sustava te osobe s alergijskim reakcijama na različite kemikalije. Osobe s većim oštećenjem vida, nesposobnošću razlikovanja svjetlina i boja također ne mogu udovoljavati zadacima ovog zanimanja.
Kontraindikacije za rad su: slabovidnost/sljepoća, neraspoznavanje boja, gluhoća/teža nagluhost u govornom području, oštećenja glasa i/ili govora koja utječu na komunikaciju, kronični poremećaji koji onemogućavaju uredno kognitivno i emocionalno funkcioniranje, teže oštećenje funkcije mišićno-koštanog sustava, dišni poremećaji s težim oštećenjem funkcije pluća, teže oštećenje funkcije kože na otkrivenim dijelovima tijela, te utvrđena alergija na profesionalne alergene.
Zašto upisati Obrtničko-tehničku školu
Zanimanja u našoj školi su tražena (deficitarna) zanimanja u RH i EU
O deficitarnim strukovnim zanimanjima mnogo se priča i najčešće vlada mišljenje kako ta zanimanja nitko ne želi upisati. Za neka zanimanja nude se stipendije kako bi se učenike potaknulo da ih upišu
Stipendije
Naši učenici do sada su primali stipendije za učenike obrtničkih zanimanja- izvori su različiti Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, MZO, poslodavci…
Mogućnost otvaranja obrta
Sam svoj šef, ne zvuči loše? Obrt je pravni oblik samostalnog i trajnog obavljanja dopuštenih gospodarskih djelatnosti; proizvodnje, prometa i pružanja usluga u cilju postizanja dohotka ili dobiti.
Mala početna ulaganja
Obrt je oblik kroz koji možete na jednostavan način realizirati svoje poslovanje, uz niske troškove i jednostavan postupak otvaranja. U obrt možete uključiti i članove obitelji bez dodatnih izdataka.
Mogućnost nastavka školovanja
Završetkom trogodišnjeg programa moguće je upisati četvrti stupanj i tako nastaviti školovanje pa čak i studirati, naročito upisom u neki od naših četverogodišnjih programa (modni tehničar; drvodjeljski tehničar-dizajner) i polaganja mature.