Prehrana
Ugostiteljstvo i turizam
Graditeljstvo
Tekstil
Osobne usluge
Obrada drva
Pediker
Pediker pruža usluge njege kože stopala i prstiju, te uređivanja noktiju na nogama i rukama (pedikiranje i manikiranje). Za upis u srednjoškolski obrazovni program pedikera, potrebno je imati završenu osnovnu školu i liječničku svjedodžbu specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja.
Za obavljanje poslova pedikera, potrebno je završiti srednje strukovno obrazovanje u trajanju od tri godine.
Nakon završetka obrazovanja polaže se završni ispit i stječe se kvalifikacija za tržište rada. Tijekom školovanja pedikeri stječu znanja o različitim oštećenjima kože stopala i prstiju te noktiju na nogama, kao i metodama odstranjivanja oštećenja. Također stječu znanja o sastavu i uporabi različitih kozmetičkih preparata te alata i pribora koji se koriste u pedikerskom poslu (raznih preparata koji se koriste u pedikuri, manikuri i depilaciji).
Obrazovanje za ovo zanimanje provodi se i u okviru sustava obrazovanja odraslih u našoj školi.
Opis poslova
Pedikeri vrše ocjenu kože i noktiju ruku i nogu. Uređuju nokte na nogama i rukama (pedikiranje i manikiranje). Uređuju nokte na nogama i rukama. Njega kože podrazumijeva odstranjivanje otvrdnule, suhe i ispucale kože, otklanjanje žuljeva, uređivanje deformiranih i uraslih noktiju, te njihovo oblikovanje i lakiranje. Pedikeri također pružaju usluge masaže nogu i ruku raznim kremama i losionima te usluge depilacije nogu.
U svom radu se koriste kozmetičkim preparatima, kao što su masti, kreme i lakovi te različitim kozmetičkim alatima i priborom poput škara, četkica, specijalnih kamena i sl.
Posao pedikera započinje detaljnim pregledom stopala i prstiju klijenta, te u skladu s rezultatima pregleda i dogovora s klijentom započinje tretman. Početak tretmana podrazumijeva pripremu stopala uranjanjem u razne mirisne kupke, a potom slijedi odstranjivanje zadebljanja kože, žuljeva i sl. Ovisno o stanju stopala, tretmani mogu biti jednokratni ili mogu trajati i po nekoliko dana. Kada se uredi koža stopala i prstiju na nogama, pediker uređuje, oblikuje i lakira nokte na nožnim prstima.
Pedikeri također daju savjete o izboru pravilne obuće koja je udobna i omogućuje pravilnu cirkulaciju krvi u stopalima.
Proces uređivanja noktiju ruku također započinje pripremom ruku za manikiranje (kupkama, skidanjem starog sloja laka) te slijedi podrezivanje i oblikovanje noktiju, te odstranjivanje uraslih noktiju i kožice oko noktiju. Nakon toga slijedi lakiranje noktiju.
Mogućnosti zapošljavanja
Pedikeri se mogu zapošljavati u salonima ljepote, u lječilišnim ustanovama koje osim liječenja pružaju i usluge njege tijela, a mogu biti i angažirani za uljepšavanje televizijskih, kazališnih i ostalih javnih djelatnika kao što su glumci, voditelji, manekeni, i sl. Nakon trogodišnjeg obavljanja pedikerskog posla i položenog majstorskog ispita, pedikeri mogu otvoriti vlastiti pedikerski salon.
Znanja, vještine i poželjne osobine
Tijekom školovanja pedikeri stječu znanja o različitim oštećenjima kože stopala i prstiju te noktiju na nogama, kao i metodama odstranjivanja oštećenja, te uređivanja i njege stopala, prstiju i noktiju na nogama. Također stječu znanja o sastavu i uporabi različitih kozmetičkih preparata te alata i pribora koji se koriste u pedikerskom poslu. Potrebno je poznavanje raznih preparata koji se koriste u pedikuri, manikuri i depilaciji.
Za obavljanje poslova pedikera potreban je dobar vid, spretnost ruku i prstiju te usklađenost vida i pokreta. Strpljivost, usmjerenost na detalje, preciznost, pedantnost, te razvijene komunikacijske vještine važni su za obavljanje pedikerskog posla.
Pedikeri koji se odluče na otvaranje vlastitog obrta, moraju imati osnovna znanja o poduzetništvu,te financijskom i računovodstvenom vođenju poslovanja.
Važna osobina pedikera je i urednost te higijensko održavanje cjelokupnog pribora za manikuru i pedikuru.
Uvjeti rada
Pedikeri rade u ugodnim i prozračnim pedikerskim salonima ili zajedno s kozmetičarima, frizerima i šminkerima u salonima ljepote. Rade uglavnom sjedeći, ponekad u pognutom položaju. Za rad im je najčešće potrebna intenzivna umjetna rasvjeta.
Kontraindikacije za rad su: oštećenje funkcije vida na blizinu, gluhoća i teže nagluhost u govornom području, oštećenja glasa i/ili govora koja utječu na komunikaciju, teža oštećenja funkcije gornjih ekstremiteta, teža oštećenja funkcije kože na šakama i podlakticama, te kronični poremećaji koji onemogućuju uredno kognitivno i emocionalno funkcioniranje.
Zašto upisati Obrtničko-tehničku školu
Zanimanja u našoj školi su tražena (deficitarna) zanimanja u RH i EU
O deficitarnim strukovnim zanimanjima mnogo se priča i najčešće vlada mišljenje kako ta zanimanja nitko ne želi upisati. Za neka zanimanja nude se stipendije kako bi se učenike potaknulo da ih upišu
Stipendije
Naši učenici do sada su primali stipendije za učenike obrtničkih zanimanja- izvori su različiti Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, MZO, poslodavci…
Mogućnost otvaranja obrta
Sam svoj šef, ne zvuči loše? Obrt je pravni oblik samostalnog i trajnog obavljanja dopuštenih gospodarskih djelatnosti; proizvodnje, prometa i pružanja usluga u cilju postizanja dohotka ili dobiti.
Mala početna ulaganja
Obrt je oblik kroz koji možete na jednostavan način realizirati svoje poslovanje, uz niske troškove i jednostavan postupak otvaranja. U obrt možete uključiti i članove obitelji bez dodatnih izdataka.
Mogućnost nastavka školovanja
Završetkom trogodišnjeg programa moguće je upisati četvrti stupanj i tako nastaviti školovanje pa čak i studirati, naročito upisom u neki od naših četverogodišnjih programa (modni tehničar; drvodjeljski tehničar-dizajner) i polaganja mature.